wtorek, 12 maja 2015

Kinesiotaping czyli plastrowanie dynamiczne.

Dzisiaj pierwszy w historii tego bloga post z tematyki mojego drugiego kierunku studiów, czyli fizjoterapii. Wiele razy w takich miejscach jak siłownia czy basen spotkałam się z dziwnymi spojrzeniami i reakcjami ludzi na widok kolorowych plastrów, przyklejonych na kolanie, barku, czy gdziekolwiek indziej. Przypuszczam, że większość z was wie co mam na myśli, ale może nie do końca spotkało się z tym nowym i nie wszystkim znanym określeniem. Mowa tutaj o kinesiology tapingu.


Jest to nowoczesna i naturalna metoda fizjoterapeutyczna, która może łagodzić ból, pomagać w leczeniu kontuzji, usprawniać krążenie jak i działać odmładzająco! W terapii wykorzystuje się elastyczne plastry k­active tape o parametrach zbliżonych do właściwości ludzkiej skóry. Działanie kinesiotapingu jest czysto mechaniczne i opiera się na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu, gdzie został przyklejony plaster. Unosi on delikatnie skórę, co zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą właściwą, a powięzią. W ten sposób zmniejsza się oddziaływanie na receptory skórne, co powoduje mniejsze odczuwanie bólu. Poprawia się także praca układu limfatycznego, usuwane są zastoiny, podskórne krwiaki i zmniejszają się stany zapalne.
Z własnego doświadczenia wiem, że bardzo często używamy plastrów w hipoterapii neurofizjologicznej, aby uzyskać prawidłową postawę dziecka. Jednym z przykładów może być niwelowanie nadmiernego przodopochylenia miednicy, czy szpotawości stóp. Kinesiotaping stosujemy również w celu rozluźnienia mięśni, np. na tylną stronę podudzia, działając na mięsień trójgłowy łydki. 
Dużą zaletą plastrów jest to, że są one wodoodporne, przepuszczają powietrze, a akrylowy klej pokrywający jedną ze stron jest hipoalergiczny. Zdarza się jednak, że niektórzy pacjenci, z którymi mam do czynienia (głównie dzieci) źle znoszą aplikację plastra, który powoduje powstawanie podrażnień naskórka. Z tego co słyszałam ostatnio na zajęciach, na rynku są już nowe plastry ­ sensitive. Te powinny zapobiec jakimkolwiek uczuleniom ze względu na delikatniejszą struktury kleju. Plastry 'k­active' zapobiegają urazom i wspomagają proces terapeutyczny w przebiegu licznych kontuzji ­ ułatwiają ruch mięśni względem powięzi, świetnie sprawdzają się w sytuacjach wzmożonego napięcia mięśniowego, skutecznie je niwelując. Jeśli potrzebujemy stymulacji konkretnych grup mięśniowych podczas wysiłku, dzięki dobraniu odpowiedniej aplikacji, możemy sprawić, że nasze mięśnie będą pracowały bardziej efektywnie ­ dlatego często można je spotkać u osób aktywnych fizycznie.

Twórca metody ­ dr Kenzo twierdzi, że taśmy zapobiegają powstawaniu zmarszczek! Należy używać ich na noc i ściągać rano. Sama nigdy nie stosowałam tej metody, ale chyba chętnie spróbuję! :) Czy któraś z Was próbowała?

Plastry polecane są również dla kobiet w ciąży ­ pomagają się zrelaksować i zapobiegają ewentualnie pojawiającym się rozstępom.

Kolejną zaletą kinesiotapingu jest fakt, iż efekt działania ma miejsce przez całą dobę, a plastry zazwyczaj stosuje się 3­5 dni. Ta forma postępowania terapeutycznego jest stosowana w szerokiej gamie dolegliwości i schorzeń układu ruchu ze względu na niewielką liczbę przeciwskazań. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w polskich gabinetach fizjoterapeutycznych. Warto dodać, że plastrowanie dynamiczne jest elementem wspomagającym właściwą terapię fizjoterapeutczną, a nie jest terapią samą w sobie.

Dla zainteresowanych więcej informacji na temat kinesiotapingu tutaj

Znacie się z plastrami kinesiotaping? Pomagają? :)
4 komentarze:

  1. Mialam to. Na dol plecow. Jako wspomaganie terapii. Niestety nic nie pomoglo. Regularne cwiczenia w domu daly dopiero rezultaty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś mój młody miał zakładane taśmy ale strasznie ciągnęły go włoski na nogach, non stop płakał :( nietstety zrezygnowaliśmy z tego typu rehbilitacji

    OdpowiedzUsuń
  3. Mój mąż miał przyklejony taką tasmę na nodze :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...