środa, 20 kwietnia 2011

Dieta dla włosów. / Jak poprawiłam stan swoich włosów cz. 2/5

Tak, włosy też powinny miec swoją dietę.
Czyli co jesc, aby cieszyc się długimi zdrowymi i lśniącymi włosami.

CYSTYNA I METIONINA

"Cystyna - wazny aminokwas siarkowy wchodzacy w sklad wlosa, wzglednie egzogenny tzn moze byc wyprodukowany w organizmie pod pewnymi warunkami - te warunki to odpowiednio wysoki poziom metioniny. W zaleznosci od roznych czynnikow wlos zawiera do 18% cystyny."

Gdzie znalezc te aminokwasy?

jaja


drób


ryby


Do tego :

* Zarodki pszenne,

* Soja,

* Płatki owsiane,

* Otręby pszenne.

Produkty te powinny stanowić codzienny element jadłospisu, gdyż ze względu na swą rolę budulcową aminokwasy siarkowe nie mogą być zastąpione żadnymi innymi związkami. Trzeba też wiedzieć, że nie mogą być magazynowane „na zapas” i z tego względu muszą być regularnie dostarczane z pożywieniem przez całe życie.

Ponadto do budowy włosów potrzebne są substancje energetyczne – głównie glukoza; jak też witaminy (z grupy B, wit. A i E) oraz liczne biopierwiastki (żelazo, miedź, selen, cynk, itp.). Te ostatnie stymulują tempo wzrostu i podnoszą wytrzymałość konstrukcji rosnącego włosa.

WITAMINA B1
Wszystkie witaminy z grupy B są bardzo ważne dla naszych włosów. Biorą one udział w procesie dostarczania składników odżywczych, do nich. Poza tym decydują one również o tym jak pracują nasze gruczoły łojowe, jeżeli w zbyt dużej ilości wydzielają sebum (łój), to włosy stają się przetłuszczone i tracą swój estetyczny oraz elegancki wygląd.

W naszym kraju głównym źródłem witaminy B1 są: produkty zbożowe, wędliny, mięso (zwłaszcza wieprzowina) oraz rośliny strączkowe – groch i fasola. Warto wiedzieć, że witamina B1 gromadzona jest głównie w wewnętrznych warstwach zbóż, co oznacza, że traci się jej dużo podczas procesów technologicznych. Z tego też powodu pieczywo ciemne jest znacznie lepsze niż pieczywo jasne.

A więc:
Pieczywo pełnoziarniste i razowe, niełuskany ryż, gruboziarniste kasze, makarony razowe


Pestki słonecznika, nasiona sezamu, kiełki pszenicy, orzechy - mają dużo witaminy B6, E i kwasu pantotenowego (prowitaminy B5).



WITAMINA E

Witamina E zajmuje się zwiększeniem absorpcji tlenu do obiegu krwi. Jest niezwykle istotne dla poprawy cyrkulacji do skóry głowy. Kiedy trzon włosa ma tendencje do łamliwości i częstszego wypadania oznacza że brakuje witaminy E. Naturalnej witaminy E w programie wzrostu włosów powinno znajdować się od 400 do 800 I.U. ( za wyjątkiem pozyskiwanej z ropy naftowej wersji syntetycznej, ponieważ ciało nie akceptuje jej i ostatecznie ją blokuje).
Duża ilość Witaminy E znajduje się w tłoczonych na zimno olejach, przede wszystkim w oleju z kiełków pszenicy.



WITAMINA A


Witamina A ma bardzo duży wpływ na nasze włosy. Odpowiada głównie za pojawianie się łupieżu na naszej głowie. Poza tym jej odpowiednia ilość w organizmie neutralizuje wypadanie włosów.Witaminy z grupy B natomiast mają wpływ na gruczoły łojowe.

Sałata, brokuły, jarmuż, pomidory, papryka, natka pietruszki, koperek, brzoskwinie i melon to bogate źródła beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A.



Poza tym cuda potrafi zdziałać KRZEM, CYNK, MAGNEZ.
o ich właściwościach już nie mam siły pisac, ale wystarczy wklikac w google :)

i oczywiscie duża ilosc WODY dziennie.


Co wykluczyc z diety? Przede wszystkim cukier.

Uważa się, że nadmiar produktów zbożowych oraz cukier są szkodliwe dla zdrowia. Dobrze jest więc wykluczyć z diety bardzo słodkie owoce, bowiem zbyt duża ilość węglowodanów w nich zawarta powoduje szybkie przetłuszczanie się włosów, a czasami nawet powstawanie tłustego łupieżu i zaburzeń w pracy mieszków włosowych.


Podsumowując:
Cysteina i metionina pełnią rolę budulcową. Witaminy A i B6 wspomagają wzrost włosów oraz chronią je przed chorobami i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Pozostałe witaminy z grupy B zapobiegają łojotokowi, czyli ograniczają przetłuszczanie się włosów, a witamina E wspomaga zaopatrzenie w składniki odżywcze mieszków włosowych. Żelazo i cynk są niezbędne dla procesu wzrostu i wzmacniania włosa, zaś niedobór miedzi powoduje, że włosy tracą sprężystość.
A więc smacznego :)

2 komentarze:

  1. Cudowny wpis! Aż mam ochotę na to jajeczko z kiełkami, mniam :)))

    OdpowiedzUsuń
  2. a moze tak wpis "Dieta dla cery"? :))

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...